Partner serwisu
Biznes i przemysł

PZPB powołał Stowarzyszenie Energetyki Jądrowej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-07-2025
Ostatnia modyfikacja:
01-07-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PZPB

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
PZPB powołał Stowarzyszenie Energetyki Jądrowej
fot. Unsplash / Lukáš Lehotský
Zarząd Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa informuje, że 24 czerwca br. zostało powołane Stowarzyszenie Energetyki Jądrowej „PZPB-Atom”. Inicjatywa stworzona przez PZPB będzie funkcjonowała jako nowa, wyspecjalizowana struktura w ramach Związku. Walne Zgromadzenie powołało na funkcję Prezesa Zarządu PZPB-Atom Tomasza Stępnia. Wiceprezesami Stowarzyszenia zostali Damian Kaźmierczak i Jan Styliński.

Jednym z głównych celów powołania PZPB-Atom jest podjęcie dialogu z administracją państwową, jako „merytorycznego doradcy” w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań wspierających budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Kluczowym postulatem organizacji jest wpisanie twardych zobowiązań dotyczących udziału local contentu do umowy EPC oraz opracowanie mechanizmów monitorowania ich realizacji. Organizacja zamierza również diagnozować bariery i trudności stojące na drodze do szerszego zaangażowania polskich firm, proponując konkretne, oparte na międzynarodowych wzorcach rozwiązania.

- Powstanie Stowarzyszenia PZPB-Atom to krok milowy w kierunku budowy silnego zaplecza wykonawczego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – mówi Jan Styliński, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, a także Wiceprezes PZPB-Atom. - Naszą ambicją jest zagwarantowanie realnego udziału polskich firm w tym przełomowym projekcie i wypracowanie mechanizmów, które umożliwią ich skuteczne konkurowanie z międzynarodowymi podmiotami. Chcemy, aby local content nie był dodatkiem, ale realnym filarem tej inwestycji - dla dobra naszej gospodarki, jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Działalność PZPB-Atom będzie skupiać się także wokół integracji polskiego sektora wykonawstwa energetyki jądrowej oraz wspierania firm w dostępie do inwestycji. Niezwykle ważnym elementem będzie także rozwój kompetencji krajowych przedsiębiorstw i promowanie polskich technologii na rynkach zagranicznych. Prócz tego Stowarzyszenie ma pełnić funkcję platformy do wymiany doświadczeń między firmami oraz zajmować się organizacją szkoleń, konferencji czy warsztatów poszerzających specjalistyczną wiedzę i ekspertyzę.

- To Polska jest gospodarzem projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, dlatego administracja państwowa powinna zmaksymalizować wysiłki na rzecz zapewnienia jak największego udziału rodzimych firm w tym przedsięwzięciu – komentuje dr Damian Kaźmierczak, Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Wiceprezes PZPB-Atom. - Choczewo powinno stać się kamieniem węgielnym silnego polskiego przemysłu nuklearnego, zdolnego w przyszłości do bardziej samodzielnej realizacji kolejnych projektów jądrowych. Rozwój krajowych firm budowlanych powinien być oczkiem w głowie naszych decydentów politycznych - budownictwo to strategiczny sektor polskiej gospodarki, który wypracowuje 10% PKB, zatrudnia 1,3 miliona osób i ma ogromny, w dużej mierze wciąż niewykorzystany, potencjał eksportowy.

Firmami wspierającymi PZPB-Atom są: Budimex, Erbud, Mirbud, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal, Porr, Unibep. Nowy Prezes Zarządu PZPB-Atom - Tomasz Stępień - w latach 2021-2023 pełnił funkcję najpierw Przewodniczącego Rady Nadzorczej, a następnie Prezesa Zarządu w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe. W latach 2015–2022 piastował funkcję Prezesa Zarządu Gaz-System.

- Sukces polskiego programu jądrowego w dużej mierze zależy od tego, na ile efektywnie uda się włączyć krajowe firmy w proces projektowania i budowy elektrowni - podkreśla Tomasz Stępień, Prezes Zarządu PZPB-Atom. - Budowa elektrowni jądrowej to projekt o znaczeniu pokoleniowym. Dziś kształtujemy nie tylko przyszłość energetyczną Polski, ale także kompetencyjny i przemysłowy krajobraz całej gospodarki na dekady. Stowarzyszenie PZPB-Atom powstało, by tę szansę przekuć w konkretne działania i trwałe efekty – przekonuje.

Utworzenie PZPB-Atom to sygnał, że polski sektor budownictwa wykonawczego chce aktywnie współtworzyć przyszłość energetyki jądrowej w Polsce, zamiast biernie obserwować jej rozwój. Nowa inicjatywa PZPB integruje krajowych wykonawców i dostawców, tworząc silne zaplecze organizacyjne i kompetencyjne dla programu atomowego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PZPB: Budownictwo w największym kryzysie od lat

Biznes i przemysł

PZPB: Budownictwo w największym kryzysie od lat

Damian Kelman 30 czerwca 2025

PZPB: Rynek budowlany nie obawia się Karola Nawrockiego

Polityka i prawo

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PZPB: Budownictwo w największym kryzysie od lat

Biznes i przemysł

PZPB: Budownictwo w największym kryzysie od lat

Damian Kelman 30 czerwca 2025

PZPB: Rynek budowlany nie obawia się Karola Nawrockiego

Polityka i prawo

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5